Print
Category: Bendruomenės

Vaikutėnų krašto bendruomenė įkurta 2003 m. balandžio 24 d. steigiamajame susirinkime.
Pagrindiniai tikslai – siekti kultūrinio, tautinio ir dvasinio Vaikutėnų krašto žmonių ugdymo; pažinti, kurti saugoti krašto kultūrinį palikimą ir kt.
Nuo pat įsikūrimo pradžios bendruomenė pradėjo aktyvią kultūrinę veiklą Vaikutėnuose. Užsimezgė glaudūs ryšiai su kitomis rajono bendruomenėmis, Utenos regiono bendruomenės fondu, Utenos rajono savivaldybės Kultūros skyriumi, Utenos kultūros centru, Vaikutėnų pagrindine mokykla, verslininkais, LR Seimo nariais.
Aktyvių bendruomenės žmonių dėka, Vaikutėnuose surengta daugybė renginių: Joninių, Jurginių šventės, Advento, moksleivių atsisveikinimo su vasara renginiai, įvairių bendruomenės jubiliejinių švenčių, labdaros akcijų, kurių metu lankomos socialiai remtinos šeimos, auginančios vaikus, neįgalūs asmenys.

Didelis dėmesys skiriamas Vaikutėnų jaunimui. Aktyviausi skatinami įvairiais prizais (skraidinami lėktuvu virš Vaikutėnų, išvykomis prie jūros, į Vilnių ir t.t.).
Bendruomenės sportinę veiklą organizuoja bendruomenės pirmininkės pavaduotojas Jonas Vilkas. Jo vadovaujami sportininkai yra pasiekę gerų rezultatų įvairiose sporto šakose.
Vaikutėnuose gyvena ir kuria grupė menininkų (tautodailininkė audėja, nėrėja vašeliu – Stefanija Gasiūnaitė, medžio meistras Algirdas Kamliauskas, pynėja iš vytelių Jovita Vaškevičienė, dailininkės Vilija Puodžiukienė ir Falmira Sinicienė), kurie įvairių renginių metu surengia savo darbų parodas.
2004 m. liepos 8 d. surengtas Utenos rajono bendruomenių sąskrydis Vaikutėnuose (Utenos rajono savivaldybės remtas projektas), kuriame dalyvavo Utenos rajono bendruomenių atstovai, svečiai iš Ukmergės, Zarasų, Ignalinos bendruomenių, Utenos rajono savivaldybės atstovai, rajono ir respublikinių laikraščių korespondentai, Aukštaitijos TV studija.
Nuo 2003 m. iki 2012 m. Vaikutėnų krašto bendruomenės pirmininke buvo Falmira Sinicienė, o nuo 2012 m. kovo 17 d. Vaikutėnų krašto bendruomenės pirmininke išrinkta Vaikutėnų kultūros centro koordinatorė Jūratė Bliuvienė. Bendruomenės tarybą sudaro 11 narių, o Vaikutėnų krašto bendruomenę - 38 bendruomenės nariai.
Kasmet rengiama tradicinė ,,Švaros, grožio ir sporto šventė", Užgavėnės, minimos valstybinės, kalendorinės, atmintinos šventinės dienos ir t.t..                                                                 

2014 m. balandžio 25 d. įvyko Vaikutėnų krašto bendruomenės ataskaitinis - rinkiminis susirinkimas, kurio metu išrinktas naujas bendruomenės pirmininkas Linas Vaitiekėnas, gyvenantis Tvenkinių g. 5, Vaikutėnų k., tel. 8-616-27558.

2017 m. kovo 30 d.  vyko Vaikutėnų krašto bendruomenės ataskaitinis - rinkiminis susirinkimai ir nauji pirmininko rinkimai. Balsų dauguma išrinkta nauja bendruomenės pirmininkė Ligita Žigelienė. Tarybos nariai: Vilija Puodžiukienė, Rimutė Sinkevičienė, Laurencija Berniūnienė, Bronė Braukylienė, Jūratė Bliuvienė, Vida Korsakienė, Angelė Mikšienė, Vida Masiulienė. Bendruomenės finansinei veiklai tikrinti, vienų metų laikotarpiui, vienbalsiai išrinkta Gražina Ramoškienė. Kalbėjo naujai išrinkta Vaikutėnų krašto bendruomenės pirmininkė Ligita Žigelienė, kuri kvietė grąžinti ne tik savo kiemą, bet ir visą kaimą, skatino burtis bendruomeniškai veiklai. Ligita Žigelienė gyvena Beržų g. 5, Vaikutėnuose, tel. 8 612 90886.

Bendruomenės pirmininkė ir gavusi pylos nesiliauja veikti

Daivos Čepėnienės tekstas ir nuotrauka
www.utenoszinios.lt informacija

„Reikia pasirūpinti ne tik savo kiemo reikalais, bet matyti ir tai, ko reikia kaimynams, kitiems šalia gyvenantiems“, – įsitikinusi Vaikutėnų bendruomenės pirmininkė Ligita Žigelienė. Ši bendruomenė savo aktyvumu garsėja nuo pat įsikūrimo 2003 metais. Čia švenčiamos jau tradicinėmis tapusios šventės: Advento vakaronė, Trijų karalių šventė, Užgavėnės su kaukėmis, šokiais ir skaniais blynais, Pusiaužiemio arba meškos apsivertimo ant kito šono šventė, kai visi vaišinami meškos koše, organizuojamos įvairios sportinės varžybos ir, žinoma, Vaikutėnų kaimo šventė. Bendruomenėje susibūrę aktyvistai, organizuodami įvairias veiklas, daug dėmesio skiria jaunimui, siekia ugdyti savo krašto žmonių tautiškumą, dvasiškumą, taip stengdamiesi išsaugoti krašto kultūrinį palikimą.
Žmonės nori pasibuvimo kartu
Ne taip seniai už bendruomenės vairo stojusios L. Žigelienės tikslas ne toks jau kuklus – perkelti Utenos miesto centrą į Vaikutėnų kaimą. „O jeigu rimtai, tai gyventi jaukiai ir gražiai, kad užaugę mūsų vaikai norėtų sugrįžti į Vaikutėnus, kad išliktų bendrystės, buvimo kartu tradicija“, – kalbėjo aktyvi moteris. Pakalbintos kitos bendruomenės aktyvistės džiaugėsi, kad Vaikutėnai jaunėja. Tuščių neapgyvendintų namų kaime nėra. Gyventojų jaunėjimą lemia lokacinė vieta. Vaikutėnai vos kelis kilometrus nutolę nuo Utenos, todėl šį kaimą galima pavadinti tiesiog Utenos priemiesčiu. „Utena artėja prie mūsų. Miesto pakraštyje, link Vaikutėnų, atsidaro vis daugiau prekybos centrų. Nors vaikų darželio ir mokyklos pas mus nebėra, bet mažų vaikų kaime atsiranda vis daugiau“, – džiaugėsi bendruomenės narės. 2017 metų sausio 1 dienos duomenimis Vaikutėnuose savo gyvenamąją vietą buvo deklaravę 239 gyventojai. Skaičiuojant ir aplinkinių kaimų gyventojus, skaičius siektų 560. Dauguma čia gyvenančiųjų dirba Utenoje. Na, o laisvą laiką skiria savam kraštui ir saviems žmonėms. Būti aktyviais bendruomenės nariais, anot kalbinamų pašnekovių, gaunasi tiesiog natūraliai. Nors Vaikutėnų bendruomenė vienija 52 narius, bet tai tėra tik oficialus skaičius. „Svarbiausia, širdyje jausti bendruomenę“, – sakė Laima Zabarauskaitė. Todėl šią bendruomenę sudaro ne skaičius sąraše, bet čia gyvenantys žmonės. „Žmonės dabar pradeda pavargti nuo per televiziją rodomų laidų apie nelaimes ir nori to bendrumo, pasibuvimo kartu. Vienas atsineša arbatos puodelį, kitas sausainių ir žmonės dalijasi bendryste. Ypatingai ta šventinė bendrystė užkrečia“, – tikino bendruomenės pirmininkė.
Įvairios veiklos įtraukia daugumą žmonių
Turbūt paprasčiau būtų papasakoti, kokiomis veiklomis ši bendruomenė neužsiima, nei apie tai, kuo užsiima. Pasak bendruomenės pirmininkės, Vaikutėnuose yra susiformavęs aktyvistų branduolys, na, o kitus tenka išjudinti. Nepaisant to, bendruomenės aktyvistės nesikuklina sakydamos, kad Vaikutėnų bendruomenė išskirtinė. „Mūsų ir šventės kitokios, ir vaikai išskirtiniai. Kiekviena šventė čia būna vis kitokia. Aktyviai įsijungia visi gyventojai. Kuo daugiau žmonių susiburia, tuo daugiau idėjų gimsta“, – viena kitai antrino pašnekovės. Vaikutėnų bendruomenė kuria, piešia, organizuoja įvairias sportines šventes, kurių metu minama dviračiais, dalyvaujama įvairiose estafetėse, pavyzdžiui, važiavimo su bidonėliais. Šioje rungtyje, pasak moterų, šiais metais aktyviai dalyvavo net Vaikutėnų vyrai. Į veiklas aktyviai jungiasi ir vietos mokyklinio amžiaus vaikai. Bendruomenės aktyvisčių padedami kuria gėlių kilimus, kompozicijas. Bendruomenės narė, kolegių vadinama bendruomenės šviesuliu, kultūros atašė ir idėjų lobynu Vilija Puodžiukienė, atranda įvairiausių veiklų vaikams. Kartu su vaikais kuria drabužių modelius, rengia parodas, o mažosios Vaikutėnų manekenės demonstruoja madas miestelyje vykstančių švenčių metų.
Anot bendruomenės aktyvisčių, vaikai renkasi įvairius užsiėmimus. Mėgstantys piešti prieš Velykas aktyviai dalyvauja margučių marginimo užsiėmimuose, kiti mėgsta kurti kaukes Užgavėnėms ar Trijų karalių šventei. Ši bendruomenė dar garsi ir savo pinamais Advento vainikais, pasiekimais dalyvaujant prakartėlių konkursuose. „Šiemet taip pat turime didelių užmojų. Buvęs pašto viršininkas mus aprūpino nemažu kiekiu šiaudų. Todėl pinsime ypatingą Adventinį vainiką, kurį norintys galės įsigyti surengtame aukcione“, – atviravo moterys. Aktyviai veiklose dalyvaujančių vaikų Vaikutėnuose susirenka apie 15, bet šis skaičius vasaros metu išauga, kadangi pas senelius vasaroti atvažiuoja vaikai iš miestų. Jie taip pat aktyviai jungiasi į šios bendruomenės organizuojamas veiklas. Šią vasarą jaunieji vietos aktyvistai patys įsirengė net savo daržą. Vasarą vykusioje sporto šventėje dalyvavo 165 dalyviai. Anot bendruomenės moterų, net į Utenoje vykstančias varžybas ne visada tiek susirenka. Moterys neslėpė, tokio vaikų aktyvumo priežastis – geri prizai. Vaikai ypač džiaugiasi gavę medalius ir diplomus, nes šie apdovanojimai turi išliekamąją vertę. Nepamiršti Vaikutėnuose lieka ir vyresniosios kartos atstovai, jie sveikinami jubiliejų progomis. Rengiamos ir labdaros akcijos, paremiami sunkiau besiverčiantys gyventojai. Šiame miestelyje, anot pašnekovių, net ir alkoholizmo problemos nėra. Nes čia, anot bendruomenės aktyvisčių, gyvena darbštūs ir draugystei su alkoholiu neturintys laiko žmonės. Rėmėjų, draugų ir šiaip gerų žmonių, kurie paremia organizuojamas veiklas, Vaikutėnų bendruomenė turi labai daug. „Geradarių turime daug todėl, kad čia pas mus gera. Čia graži ir aplinka, ir žmonės tvarkingi ir geri“, – viena kitai antrino pašnekovės.
Apie tikslus ir vizijas
Vaikutėnų kaimo administracinio pastato antrame aukšte planuojama įrengti sporto klubą. Bendruomenės aktyvistės jau džiaugiasi įsigyta pramonine skalbimo mašina. Suremontavus patalpas bus atidaryta ir skalbykla, kuria galės naudotis visi kaimo gyventojai. Bendruomenės ateities planuose ir kirpykla, virtuvėlė su įranga gyventojų poreikiams. „Bendruomenės virtuvėje konservuotume rudens gėrybes, keptume pyragus, organizuotume edukacinius užsiėmimus“, – paaiškino L. Žigelienė. Pasak bendruomenės pirmininkei antrinusių moterų, ir miestelio gyventojams, kurie seniūnijos salėje švenčia savo šventes, jubiliejus, bus patogiau, jei šalia bus įrengta virtuvėlė. Bendruomenės moterys, turėdamos virtuvę, ir prie Maltiečių veiklos prisijungti žada. Vaikutėnų bendruomenė taip pat ketina, pasinaudodama projektinėmis lėšomis ir savivaldybės parama, sutvarkyti parko teritoriją, įrengti estradą, tiltus, takelius, vaikų žaidimo aikšteles.
Kaimas turi skaudulį
Bendruomenė nors ir džiaugiasi gyvuojančia kultūra ir sportine dvasia kaime, neslepia, kad visgi iki pilnos laimės trūksta dviračių tako, vedančio iki Utenos miesto. Kitą skaudulį kelia Vaikutėnų kaimo prieigose veikianti atliekų tvarkymo įmonė ir jos teritorijoje laikomos atliekos, keliančios pavojų aplinkai ir žmonėms. „Mes vis dar tebelaukiame Aplinkos ministerijos pažadų įgyvendinimo. Jie žadėjo likviduoti tą sąvartyną, tačiau iki šiol likvidavimo darbai nepradėti. Pavasarį buvo visuotinis susirinkimas, ir Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento atstovas mums pažadėjo, kad šie reikalai pajudės. Teks rašyti raštą ir pasiteirauti, ar šie reikalai kada nors ims judėti“, – apie kaimo problemas kalbėjo Ligita Žigelienė.
Sociokultūrinė veikla suartina
Sportas ir kultūra šios bendruomenės stipriosios pusės. Anot bendruomenės aktyvisčių, sociokultūrinė veikla, bendruomeniniai susiėjimai svarbūs todėl, kad žmonės, susivieniję bendroje veikloje, geriau pažįsta vieni kitus, tampa artimesni, gali realizuoti savo gebėjimus, poreikius. „Gvendami vienoje aplinkoje ir problemas turime kartu spręsti, pamatyti savo kaimyną ar kitą su bėda susidūrusį žmogų. Mes ne tik šventes švenčiame, bet ir pagelbėjame vieni kitiems nelaimių atveju“, – viena kitai antrino moterys. Vaikutėnų bendruomenės pirmininkė savo visuomeninių pareigų nevadina darbu. „Už darbą yra mokamas atlygis, už šią veiklą niekas nemoka. Tačiau visa tai darau tam, kad aplinka, kurioje gyvenu aš pati, būtų graži, kad miestelyje kažkas vyktų daugiau nei už uždarų namų durų. Dėl viso to dalį jėgų ir laiko atiduodu visuomeninei veiklai. Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad negaila savo asmeninio laiko. Už tai nuo šeimos ir pylos gaunu. Bet ką darysi – reikia. Jeigu lauksi, kol kažkas kitas kažką padarys, tai nieko nebus. Reikia pradėti nuo savęs, o toliau geri darbai savaime sklis“, – sakė Vaikutėnų bendruomenės pirmininkė Ligita Žigelienė.

Įgyvendinti projektai:

Projektinė veikla. 2017 metais Vaikutėnų krašto bendruomenė (pirmininkė Ligita Žigelienė) Utenos rajono savivaldybei pateikė tris paraiškas ir gavo finansavimą:
Utenos rajono savivaldybės kultūrinės veiklos plėtros projekto paraiška ,,Tradicinė Vaikutėnų kaimo šventė - 2017“ – gautas finansavimas 300 Eur. Lėšos panaudotos jubiliatų juostoms, madų demonstravimo medžiagoms, šauliškai košei.


Utenos rajono savivaldybės kokybiškos švietimo sistemos kūrimo, jaunimo užimtumo paraiška ,, Sportuok Vaikutėnuose“ – gautas finansavimas 500 Eur. Lėšos panaudotos sportininkų prizams, taurėms.

 

Utenos rajono savivaldybės gamtosauginės veiklos projekto paraiška ,,Nuo sėklos iki vaisiaus“ – gautas finansavimas 100 Eur. Už šiuos pinigus pirktos sėklos, trąšos, inventorius.
Vaikutėnų krašto bendruomenė dalyvauja konkurse, kurį organizuoja Lietuvos kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos „Eismo saugumas bendruomenėse“.

2016 m. Kultūrinės veiklos projektui ,,Gerumo paukštės skrydis Vaikutėnuose" skirta 2211 Eur ir projektui ,,Vaikutėnai - Rytų Aukštaitijos bendruomenių centras 2016" skirta 980 Eur. Visos lėšos panaudotos Rytų Aukštaitijos bendruomenių XII sąskrydžio renginio organizavimui: išnuomota scena, garso ir apšvietimo aparatūra, įsigyti ir paleisti fejerverkai, išnuomotas galingas generatorius, nupirkta estrados atlikėjo Antano Čapo paslauga. Šis renginys tinkamai atstovavo visą Utenos kraštą, originaliai papuošė viso Utenos rajono kultūrinį gyvenimą. Šventėje dalyvavo per 1000 žmonių, iš jų per 350 bendruomenės dalyvių.

2016 m. Švietimo ir sporto jaunimo užimtumo projektui  ,,Vaikutėnai už sportą" skirta 500 Eur. Šiomis lėšomis suorganizuota Vaikutėnų kaimo sportinių varžybų savaitė, kurioje dalyvavo apie 150 įvairaus amžiaus sportininkų.

2015 m. iš ŽŪM žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros skatinimo programos priemonės ,,Parama kaimo bendruomenėms" projektui ,,Vaikutėnų krašto bendruomenės materialinės bazės stiprinimas" gavo lėšų 2487,90 Eur. Bendruomenė nusipirko įgarsinimo įrangą ir aparatūrą, sunkumų kilnojimo treniruoklių, elipsinį treniruoklį. Atnaujintos universalios sporto patalpos aktyviai lankomos Vaikutėnų jaunimo. 

2015 m. Kultūrinės veiklos plėtros projekto paraiška ,,Un Vaikutėnų kiemą linksma ir miela" - guuta 250 Eur. (Utenos r. savivaldybė).

2015 m. Švietimo ir sporto jaunimo užimtumo projektui ,,Sportinis užimtumas Vaikutėnuose" - gauta 200 Eur. (Utenos r. savivaldybė).

2014 m.   Projektas „Kaimo gyventojų įtraukimas į kultūrinę veiklą". Skirta 400,00 Lt. Panaudota sportinių varžybų nugalėtojų apdovanojimams.

2013 m. „Vaikutėnų sporto aikštyno atidarymas ir vietos bendruomenės šventė" – gauta parama 300 Lt (Utenos rajono mero fondas).

2013 m. „Vaikutėnų jaunimo įtraukimas į švietėjišką, gamtosauginę veiklą Vaikutėnų parko teritorijoje" - gauta parama 400 Lt (Utenos r savivaldybė).

2012 m. birželio mėn. – 2014 m.balandžio mėn. ,,Vaikutėnų parko sutvarkymas, įrengiant sporto aikštyną" - gauta parama 123 186,39 Lt (Kaimo atnaujinimas ir plėtra (LEADER metodu). Vietos projekto partneris - Utenos rajono savivaldybė).

Aikštyno atidarymo akimirkos nuotraukose:

2008 m. Jurginės Vaikutėnuose – gauta parama 2000 Lt (Utenos r. savivaldybė)

2008 m. Teatras Sodžiui – gauta parama 1000 Lt (Utenos r. savivaldybė)

2007 m. Vaikutėnų menininkų kūrybos sklaida Šiaurės Rytų Aukštaitijoje – gauta parama 20 000 Lt ( Leader+)

2007 m. Jorės (Jurginių šventė) Vaikutėnuose – gauta parama 1000 Lt (Utenos r. savivaldybė)

2006 m. Vaikutėnų krašto bendruomenės 3-jų metų sukakties renginys – gauta parama 1000 Lt (Utenos r.savivaldybė)

2006 m. Vaikutėnų krašto bendruomenės krepšinio komandos išvyka į Šarūno Marčiulionio krepšinio akademiją žaisti ,,Hall – Ball" – gauta parama 200 Lt (Utenos r. savivaldybė)

2005 m. Meno studijos veikla Vaikutėnuose – gauta parama 500 Lt (Utenos r. savivaldybė)

2004 m. Utenos rajono bendruomenių sąskrydis Vaikutėnuose – gauta parama 1000 Lt (Utenos r. savivaldybė)

2004 m. Jaunimo užimtumo centro įrengimas – gauta parama 900 Lt (Valstybinė Jaunimo reikalų taryba)

2004 m. Jaunimo užimtumas Vaikutėnų kaime – gauta parama 500 Lt (Utenos r. savivaldybė)

2003 m. Jaunimo užimtumas Vaikutėnų bendruomenėje – gauta parama 300 Lt (Utenos r. savivaldybė)

2003 m. Tinklinio aikštelės įrengimas prie tvenkinio – gauta parama 900 Lt (Utenos regiono bendruomenės fondas)

 

 

.