UTENOS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS UTENOS SENIŪNIJA
Adresas: Utenio a. 4, 28503, Utena.
Tel.: +370 389 61 648, +370 389 61 649,
el.p. saulius.gaizauskas@utena.lt,
filialo kodas 188705452


 

 

998 vaikutenai„Reikia pasirūpinti ne tik savo kiemo reikalais, bet matyti ir tai, ko reikia kaimynams, kitiems šalia gyvenantiems“, – įsitikinusi Vaikutėnų bendruomenės pirmininkė Ligita Žigelienė. Ši bendruomenė savo aktyvumu garsėja nuo pat įsikūrimo 2003 metais. Čia švenčiamos jau tradicinėmis tapusios šventės: Advento vakaronė, Trijų karalių šventė, Užgavėnės su kaukėmis, šokiais ir skaniais blynais, Pusiaužiemio arba meškos apsivertimo ant kito šono šventė, kai visi vaišinami meškos koše, organizuojamos įvairios sportinės varžybos ir, žinoma, Vaikutėnų kaimo šventė. Bendruomenėje susibūrę aktyvistai, organizuodami įvairias veiklas, daug dėmesio skiria jaunimui, siekia ugdyti savo krašto žmonių tautiškumą, dvasiškumą, taip stengdamiesi išsaugoti krašto kultūrinį palikimą.
Žmonės nori pasibuvimo kartu
Ne taip seniai už bendruomenės vairo stojusios L. Žigelienės tikslas ne toks jau kuklus – perkelti Utenos miesto centrą į Vaikutėnų kaimą. „O jeigu rimtai, tai gyventi jaukiai ir gražiai, kad užaugę mūsų vaikai norėtų sugrįžti į Vaikutėnus, kad išliktų bendrystės, buvimo kartu tradicija“, – kalbėjo aktyvi moteris. Pakalbintos kitos bendruomenės aktyvistės džiaugėsi, kad Vaikutėnai jaunėja. Tuščių neapgyvendintų namų kaime nėra. Gyventojų jaunėjimą lemia lokacinė vieta. Vaikutėnai vos kelis kilometrus nutolę nuo Utenos, todėl šį kaimą galima pavadinti tiesiog Utenos priemiesčiu. „Utena artėja prie mūsų. Miesto pakraštyje, link Vaikutėnų, atsidaro vis daugiau prekybos centrų. Nors vaikų darželio ir mokyklos pas mus nebėra, bet mažų vaikų kaime atsiranda vis daugiau“, – džiaugėsi bendruomenės narės. 2017 metų sausio 1 dienos duomenimis Vaikutėnuose savo gyvenamąją vietą buvo deklaravę 239 gyventojai. Skaičiuojant ir aplinkinių kaimų gyventojus, skaičius siektų 560. Dauguma čia gyvenančiųjų dirba Utenoje. Na, o laisvą laiką skiria savam kraštui ir saviems žmonėms. Būti aktyviais bendruomenės nariais, anot kalbinamų pašnekovių, gaunasi tiesiog natūraliai. Nors Vaikutėnų bendruomenė vienija 52 narius, bet tai tėra tik oficialus skaičius. „Svarbiausia, širdyje jausti bendruomenę“, – sakė Laima Zabarauskaitė. Todėl šią bendruomenę sudaro ne skaičius sąraše, bet čia gyvenantys žmonės. „Žmonės dabar pradeda pavargti nuo per televiziją rodomų laidų apie nelaimes ir nori to bendrumo, pasibuvimo kartu. Vienas atsineša arbatos puodelį, kitas sausainių ir žmonės dalijasi bendryste. Ypatingai ta šventinė bendrystė užkrečia“, – tikino bendruomenės pirmininkė.


Įvairios veiklos įtraukia daugumą žmonių
Turbūt paprasčiau būtų papasakoti, kokiomis veiklomis ši bendruomenė neužsiima, nei apie tai, kuo užsiima. Pasak bendruomenės pirmininkės, Vaikutėnuose yra susiformavęs aktyvistų branduolys, na, o kitus tenka išjudinti. Nepaisant to, bendruomenės aktyvistės nesikuklina sakydamos, kad Vaikutėnų bendruomenė išskirtinė. „Mūsų ir šventės kitokios, ir vaikai išskirtiniai. Kiekviena šventė čia būna vis kitokia. Aktyviai įsijungia visi gyventojai. Kuo daugiau žmonių susiburia, tuo daugiau idėjų gimsta“, – viena kitai antrino pašnekovės. Vaikutėnų bendruomenė kuria, piešia, organizuoja įvairias sportines šventes, kurių metu minama dviračiais, dalyvaujama įvairiose estafetėse, pavyzdžiui, važiavimo su bidonėliais. Šioje rungtyje, pasak moterų, šiais metais aktyviai dalyvavo net Vaikutėnų vyrai. Į veiklas aktyviai jungiasi ir vietos mokyklinio amžiaus vaikai. Bendruomenės aktyvisčių padedami kuria gėlių kilimus, kompozicijas. Bendruomenės narė, kolegių vadinama bendruomenės šviesuliu, kultūros atašė ir idėjų lobynu Vilija Puodžiukienė, atranda įvairiausių veiklų vaikams. Kartu su vaikais kuria drabužių modelius, rengia parodas, o mažosios Vaikutėnų manekenės demonstruoja madas miestelyje vykstančių švenčių metų.
Anot bendruomenės aktyvisčių, vaikai renkasi įvairius užsiėmimus. Mėgstantys piešti prieš Velykas aktyviai dalyvauja margučių marginimo užsiėmimuose, kiti mėgsta kurti kaukes Užgavėnėms ar Trijų karalių šventei. Ši bendruomenė dar garsi ir savo pinamais Advento vainikais, pasiekimais dalyvaujant prakartėlių konkursuose. „Šiemet taip pat turime didelių užmojų. Buvęs pašto viršininkas mus aprūpino nemažu kiekiu šiaudų. Todėl pinsime ypatingą Adventinį vainiką, kurį norintys galės įsigyti surengtame aukcione“, – atviravo moterys. Aktyviai veiklose dalyvaujančių vaikų Vaikutėnuose susirenka apie 15, bet šis skaičius vasaros metu išauga, kadangi pas senelius vasaroti atvažiuoja vaikai iš miestų. Jie taip pat aktyviai jungiasi į šios bendruomenės organizuojamas veiklas. Šią vasarą jaunieji vietos aktyvistai patys įsirengė net savo daržą. Vasarą vykusioje sporto šventėje dalyvavo 165 dalyviai. Anot bendruomenės moterų, net į Utenoje vykstančias varžybas ne visada tiek susirenka. Moterys neslėpė, tokio vaikų aktyvumo priežastis – geri prizai. Vaikai ypač džiaugiasi gavę medalius ir diplomus, nes šie apdovanojimai turi išliekamąją vertę. Nepamiršti Vaikutėnuose lieka ir vyresniosios kartos atstovai, jie sveikinami jubiliejų progomis. Rengiamos ir labdaros akcijos, paremiami sunkiau besiverčiantys gyventojai. Šiame miestelyje, anot pašnekovių, net ir alkoholizmo problemos nėra. Nes čia, anot bendruomenės aktyvisčių, gyvena darbštūs ir draugystei su alkoholiu neturintys laiko žmonės. Rėmėjų, draugų ir šiaip gerų žmonių, kurie paremia organizuojamas veiklas, Vaikutėnų bendruomenė turi labai daug. „Geradarių turime daug todėl, kad čia pas mus gera. Čia graži ir aplinka, ir žmonės tvarkingi ir geri“, – viena kitai antrino pašnekovės.
Apie tikslus ir vizijas
Vaikutėnų kaimo administracinio pastato antrame aukšte planuojama įrengti sporto klubą. Bendruomenės aktyvistės jau džiaugiasi įsigyta pramonine skalbimo mašina. Suremontavus patalpas bus atidaryta ir skalbykla, kuria galės naudotis visi kaimo gyventojai. Bendruomenės ateities planuose ir kirpykla, virtuvėlė su įranga gyventojų poreikiams. „Bendruomenės virtuvėje konservuotume rudens gėrybes, keptume pyragus, organizuotume edukacinius užsiėmimus“, – paaiškino L. Žigelienė. Pasak bendruomenės pirmininkei antrinusių moterų, ir miestelio gyventojams, kurie seniūnijos salėje švenčia savo šventes, jubiliejus, bus patogiau, jei šalia bus įrengta virtuvėlė. Bendruomenės moterys, turėdamos virtuvę, ir prie Maltiečių veiklos prisijungti žada. Vaikutėnų bendruomenė taip pat ketina, pasinaudodama projektinėmis lėšomis ir savivaldybės parama, sutvarkyti parko teritoriją, įrengti estradą, tiltus, takelius, vaikų žaidimo aikšteles.
Kaimas turi skaudulį
Bendruomenė nors ir džiaugiasi gyvuojančia kultūra ir sportine dvasia kaime, neslepia, kad visgi iki pilnos laimės trūksta dviračių tako, vedančio iki Utenos miesto. Kitą skaudulį kelia Vaikutėnų kaimo prieigose veikianti atliekų tvarkymo įmonė ir jos teritorijoje laikomos atliekos, keliančios pavojų aplinkai ir žmonėms. „Mes vis dar tebelaukiame Aplinkos ministerijos pažadų įgyvendinimo. Jie žadėjo likviduoti tą sąvartyną, tačiau iki šiol likvidavimo darbai nepradėti. Pavasarį buvo visuotinis susirinkimas, ir Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento atstovas mums pažadėjo, kad šie reikalai pajudės. Teks rašyti raštą ir pasiteirauti, ar šie reikalai kada nors ims judėti“, – apie kaimo problemas kalbėjo Ligita Žigelienė.
Sociokultūrinė veikla suartina
Sportas ir kultūra šios bendruomenės stipriosios pusės. Anot bendruomenės aktyvisčių, sociokultūrinė veikla, bendruomeniniai susiėjimai svarbūs todėl, kad žmonės, susivieniję bendroje veikloje, geriau pažįsta vieni kitus, tampa artimesni, gali realizuoti savo gebėjimus, poreikius. „Gvendami vienoje aplinkoje ir problemas turime kartu spręsti, pamatyti savo kaimyną ar kitą su bėda susidūrusį žmogų. Mes ne tik šventes švenčiame, bet ir pagelbėjame vieni kitiems nelaimių atveju“, – viena kitai antrino moterys. Vaikutėnų bendruomenės pirmininkė savo visuomeninių pareigų nevadina darbu. „Už darbą yra mokamas atlygis, už šią veiklą niekas nemoka. Tačiau visa tai darau tam, kad aplinka, kurioje gyvenu aš pati, būtų graži, kad miestelyje kažkas vyktų daugiau nei už uždarų namų durų. Dėl viso to dalį jėgų ir laiko atiduodu visuomeninei veiklai. Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad negaila savo asmeninio laiko. Už tai nuo šeimos ir pylos gaunu. Bet ką darysi – reikia. Jeigu lauksi, kol kažkas kitas kažką padarys, tai nieko nebus. Reikia pradėti nuo savęs, o toliau geri darbai savaime sklis“, – sakė Vaikutėnų bendruomenės pirmininkė Ligita Žigelienė.

Daivos Čepėnienės tekstas ir nuotrauka
www.utenoszinios.lt informacija

Joomla templates by a4joomla